Činčila a jiná zvířátka


Činčila se s ostatními zvířaty snáší dobře, za předpokladu, že je druhé zvíře neohrožuje nebo neruší.
Hodně lidí nedoporučuje chov činčily + jiného zvířete v jedné místnosti, protože je to složité s čímž nesouhlasím - je na každém, jak se k tomu postaví. Já chovám  jak činčily, tak kočky v jednom baráčku a vše klape, jak má. Co rozhodně nedoporučuju, chovat odlišné druhy zvířat v jedné kleci - NELZE chovat v jedné kleci např.: činčilu a křečka.
Je důležité, aby při společném chováním zvířat v jedné místnosti činčily nebyli vystavovány nebezpečí - stresu z čehož vyplvá i špatné příjmání potravy, zranění a nebezpečí infekce či jiné nemoci z venčí. Dále je důležité, aby se zvířata nerušili navzájem. Pes, který bude neustále štěkat nebude dobrý společník pro činčilu, stejně tak, jako uječený papoušek.


Kočky
- se činčil spíše bojí - ovšem není to pravidlo, vždy je potřeba setkání kočky a činčily hlídat. Většina koček o činčily nejevý zájem. A pokud kočka činčilu přímo neohrožuje (neskáče ji po kleci nebo nestrká ji do klece tlapky), tak ani činčila se o ní zajímat nebude.
Pes
- předpoklad dobrého soužití činčily a psa v jedné domácnosti je zvládnutá výchova a výcvik psa. Opět zde platí, že pokud pes nebude činčilu ohrožovat, činčila bude naprosto v pohodě a toto soužiití bude fungovat. Ovšem pes, který věčně štěká, útočí na klec, pobíhá kolem klece a nedá činčile pokoj ani na 5 vteřin, bude pro činčilu stres a soužití nebude možné. I zde platí asistence u činčilo-psího setkání.
Papoušek
- papouch si činčily spíše ani nevšimne - záleží na velikosti papoucha. Při chovu papoucha a činčily je potřeba brát v úvahu jejich rozdílný biorytmus, a proto není možné je chovat v jedné místnosti. Papouch by činčilu rušil a činčila v noci jeho. Dále se činčila může cítit ohrožená, když jí papouch přistane na kleci.
Ostatní hlodavci
- osmák a pískomil je činčile asi nejblíže, a proto by neměl být problém s jejich soužitím. Ale o osmákovi se poslední dobou tvrdí, že je to denní zvíře. Proto je na vás, abyste uvážili, jestli se dokáží spolu sžít a navzájem se nerušit. 
Pozor! Vždycky platí, co zvíře - jiného druhu, to svoje klec (svou klec, své krmení, svůj biorytmus). Králík bude mít svou klec, stejně tak, jako křeček, potkan a činčila. NELZE chovat činčilu s králíkem a křečkem či snad s všežravým potkanem v jedné kleci! Králík, křeček i potkan mají jiné nároky na chov než má činčila! Co se týká morčete, tak s tímto hlodavcem se činčila snáší asi nejlépe. Morče, stejně, jako činčila pochází z Jížní ameriky. Mají podobné stravovací návyky, mají podobný biorytmus. Ovšem, to, že jsou si činčila a morče podobní vám nedává žádný důvod je chovat v jedné kleci! Pořád je tu přece jen to, že činčila by se nikdy neměla dostat ven, kdežto morče venčíme zcela normálně - je tu hrozba přenesení nemoci z venku. Dále berte v úvahu povahu Vaší činčily.
Králíka, morče a ani křečka a ani potkana nedoporučuji chovat ve stejné místnosti s činčilou (u toho morčete je to danné chovem - jestli venkovním nebo vnitřním - pokud morče nebude venčeno venku, klidně se může chovat v jedné místnosti s činčilou - za předpokladu, že se ti dva nebudou navzájem rušit.). Králíka, křečka i morče lze chovat - venčit venku, ktežto činčilu NE! Proto je nebezpečí, že králík, morče nebo křeček donese činčile z venku nějakou nemoc, která se činčile může stát i smrtelnou. A dále opět jsme u otázky biorytmu. Co se týče potkana, je to pro činčilu ze všech hlodavců nejnebezpečnější. Potkan je všežravec a to znamená, že se živý i masem. Dost jistě se může stát, že by se z činčily, která by obývala stejnou klec mohla stát "lovná" kořist. Zkrátka setkání činčily s potkanem končí většinou fatálně. Proto je nemyslitelné, že by činčila obývala klec společně s potkanem!

Fretka
- tady pozor! Fretka je stejně jako pes a kočka šelma, která se nedá moc vycvičit a v činčile může vidět potravu! Proto pokud máte fretku a činčilu, vždy by měli být každá v jiné místnosti. Fretka může být pro činčilu opravdu stres - stejně tak, jako uštěkaný pes. 
Chce to vyzkoušet - jak se kdo s kým snese. A vždy pod vaším dohledem!
Při seznamování jiných zvířat s činčilou je potřeba maximální opatrnost!