K Zamyšlení


Navštívila jsme pár serverů, kde se nabízejí činčilky. No, nestačila jsem koukat, co jsou lidi schopní vyplodit za hlouposti! Jak se prakticky nezajímají o to, co mají doma…
Opomíjím pravopis, který je tedy opravdu tristní. Stejně tak nepoužívání diakritiky.
Například.:
Barevná mutace se jmenuje Standard Grey – Standardně šedá - standard se píše s D na konci (tak praví náš pravopis, protože standart neexistuje, je pouze prezidentská standarta a to je vlajka). A Grey – šedá, nikoliv Gray či Gri/y, jak jsem se také dočetla.
Stejně tak, pojmenování činčily. Činčila Lanigera, Činčila vlnatá, Činčila jihoamerická – různá pojmenování, zvíře ovšem stále stejné. Jde o Činčilu Lanigeru – tedy činčilu vlnatou. Na některých serverech se dočtete, jak ji lidé komolí jméno: vlninou, vlkovou, vlnkovatou, atd.. Při nejmenším je to ostuda a opět nezájem o to, co vlastně doma člověk má.
Už by Vás mělo zarazit to, že „chovatel“ nezná barevné mutace činčil, jež doma má.
Dále nekvalitní fotografie, stav většiny zvířat na fotografiích je velmi žalostný – nesjednocený kožíšek (mastný, upatlaný) – což svědčí o špatné kvalitě písku či o zanedbané péči v podobě nepodávání písku ke koupeli. Ubikace rovněž v nepěkném stavu – mnohdy nečisté, upatlané, týdny a týdny nečištěné, aj…


A nyní pár inzerátů…
1) "...Je na výběr ze 3 samečků obyčejný grey, pak white a šedivo-bílý ktery se nam narodil s krivou pateri a obcas kdyz se snazií běžet rychle tak běhá do kolečka. Jinak je naprosto vpořádku."
      

- špatně pojmenované barevné mutace či vůbec nepojmenované - např. šedivo-bílý (takto určuje barvu zvířete dítě, nikoliv chovatel!) Takže tento „chovatel“ očividně neví, co chová.
- geneticky postižený vrh – křivá páteř + poškozené nervy. Celý vrh nese tuto genetickou vadu dál! Takže pokud si někdo vezme zvíře z takto geneticky zatíženého vrhu, je zde velká pravděpodobnost, že potomci těchto zvířat budou postižení nebo se z nich stanou nosiči tohoto postižení.
Takže zbytečné množení nekvalitních zvířat, ze kterých bude radost opravdu jen chvilku…


2) "…Činčila má světlou barvu, ale asi trochu ještě ztmavne. Maminka je tmavě šedá a tatínek je mix barvy white ebony. Vhodná jako mazlíček nebo i "nenáročnému" chovateli k chovu."

     

- opět špatně pojmenované barevné mutace opět chovatel neví, co chová.
„Barevná mutace je mix barvy white ebony.“ Toto je opravdu hloupost. Nic takového neexistuje. Buď je činčila White Ebony nebo není. Činčila na fotce je Standard Grey a TAN (Beige ebony) ale s White (bílou) to nemá nic společného! V této barevné mutaci se White opravdu nevyskytuje!
Tudíž se to může brát i jako podvod – klamání kupujícího (i když chovatelovo nevědomostí).


3) Prodám samečka činčily jihoamerické barevné mutace BLACK EBONY DARK.

                                   

- opět špatně pojmenované barevné mutace opět chovatel neví, co chová.
Barevná mutace na obrázku je spíše Medium Ebony. (Označení Black se spojuje pouze se základní mutací Black Velvet. Se žádnou jinou mutací se toto označení nespojuje).


4) "…k odběru hned, bohužel má jedno očíčko slepé ale je moc roztomilý."

                                                   

- Pokud činčile nerozlepí oči hodinu po porodu je zde opět vrh zatížen genetickou vadou!
Takže opět zbytečné množení nekvalitních zvířat


5) "Prodám bílošedého samečka … po bílém otci a šedé matce."

                                   

- opět špatně pojmenované barevné mutace opět chovatel neví, co chová.
- barevná mutace je zde nejspíš White Silver (zde záleží, jaké barevné mutace jsou rodiče).
- péče o toto činčile je na bodu mrazu - nekoupané, nejdednocený a mastný kožíšek. Zanedbané zvíře.


6) "prodam ochočena mlaďatka činčilek"
                                  

- no, fotografie zde mluví za vše - Zanedbané zvíře. Už jen z této fotografie si mnozí udělají obrázek o tom, kolik péče rádobychovatel činčilám věnuje – evidentně nic moc – kožíšek upatlaný, nesjednocený – písek očividně činčila neviděla jak je rok dlouhý…

7) "Prodám samečka činčily starého 3 měsíce. Barva stříbrná. Do chovu by byl ideální v 5 měsících."
                                            

- opět špatně pojmenované barevné mutace opět chovatel neví, co chová.
- činčila na fotografii je činčila barevné mutace Standard Grey NIKOLIV stříbrná! Jako stříbrná se označuje barevná mutace Silver. Opět VELKÉ klamání kupujícího.
- v 5-ti měsících do chovu? No, tak to také těžko! Činčila je vhodná do chovu po dosažení min. 8. měsíce věku! A dovršení chovné váhy – samci min. 500g, samice 550g (žádoucí je váha vyšší). V 5-ti měsících má činčila kolem 400g, není psichycky a ani fyzicky vyspělá!!!


8) "Činčila Standart s genem White Silver a Afro Violet. Nabízím k prodeji samičku činčily, narozenou 3.4. 2015. Matka White Silver a Otec Afro Violet."
                            
- opět pravopis... 
- opět špatně pojmenované barevné mutace opět chovatel neví, co chová.
- white je dominantní mutace – tedy činčila buď je White nebo není White. Pokud White není, White gen se dále nepřenese.
Činčila je Standard Grey, tudíž dále žádný bílý gen neponese – opět klamání kupujícího!


9) "… 2 holky a 1 kluk samicky barvy sede a samecek barvy stribrne."
                           

- opět špatně pojmenované barevné mutace opět chovatel neví, co chová.
Samičky jsou zbarvením Standard Grey a samec je barevné mutace Beige (vcelku hodně přesvícen bleskem), ale rozhodně né stříbrné, jak jsem již psala, jako stříbrná se označuje barevná mutace Silver.
Opět klamání kupujícího!

 

To opravdu tihle množitelé (rádobychovatelé – kteří mají doma zvíře o čem vlastně nic neví – jak o jejich chovu, tak o zvířeti samotném) nemají soudnost? Nebo množí jen tak pro radost? A je jim fuk, že tahle zvířata pak končí někde ve zverimexech nebo na poli?
Copak si normální člověk koupí zvíře od člověka, který mu ani není schopný říct, co doma chová za barevné mutace? Copak si normální člověk koupí zvíře, o kterém vlastně nic neví? Rádobychovatel činčile vydává za barevnou mutaci, která je buď špatně určená nebo neexistující a kupujícího tím pádem podvede? Copak si normální člověk koupí činčilu z nevyhovujících podmínek?
Tito rádobychovatelé mají doma něco, o čem nic nevědí, nic kolem něho neřeší (žádný množitel si neláme hlavu s tím, zda má doma zvíře čisté barvy, nebo jen zvíře vhodné do chovu, zda má zvíře chovnou váhu, apod.), jen velmi orientačně ví něco o jeho chovu a tím končí.
Opravdu koupíte činčile od takových lidí?

Je to opravdu až k neuvěření, co člověk na různých serverech objeví za neskutečné hlouposti!

Opět se dostávám k tomu, proč činčilu z chovatelské stanice.
- chovatel a ani jeho chovatelská stanice není anonymní! (veškeré hlouposti, co chovatel o jeho odchovu napíše je jen jeho hloupost, jeho pověst i jeho ostuda).
- veškerým odchovům z chovatelských stanic je dáno registrační číslo a vydán průkaz původu – vždy víte jací byli rodiče i jakých barevných mutací jsou. Barevná mutace – rodičů, prarodičů, odchovů je kontrolována!!! A to vždy při vystavení průkazu původu – vždy barevná mutace činčily je potvrzena organizací, pod kterou daná ChS spadá (my spadáme pod ZO ČSCH Speciální organizace chovatelů činčil jihoamerických) – právě, aby nemohlo dojít k záměně či chybně určené barevné mutaci!
Proto pokud má činčile v průkazu původu napsáno např:  White Ebony, dostanete činčile, které je skutečně barevnou mutací White Ebony a žádné jiné!
- chovatel ví o možných vadách, které jeho zvířata nesou, proto nemocná či geneticky zatížená zvířata z chovu vyřazuje! Zbytečně nemnoží nemocná zvířata!
- činčily z chovatelských stanic většinou projdou výstavou, kde dostávají chovné třídy – zjišťuje se kvalita barevné mutace (čistota barvy, jež je podmíněno geneticky), pokud je nějaká činčila oceněna chovnou třídou 1-3, je to zvíře vhodné do chovu s čistou barvou. Pokud je zvíře oceněno třídou 4-5. není to zvíře do chovu – evidentně vada barvy, z chovu jsou tato zvířata vyřazována. Protože chovatel zbytečně nemnoží zvířata s vadou.
Na každé výstavě se posuzují zvířata pod diamantovým světlem (čisté, čiré světlo) a tam se ukáže, které zvíře je barevně kvalitní a které ne. Mnoho se zde odhalí, třeba to, že Extra Dark Ebony je nahnědlý/nazrzlý, což je vylučující vada pro další chov. Nebo že White (kříženci White) není bílá, nýbrž žlutá nebo nažloutlá. Opět je toto vylučující vada pro další chov. Atd.

Vcelku mě mrzí a zároveň dostává, že když si člověk pořizuje zvíře, tak tomu věnuje méně času než když si kupuje lednici, auto nebo iphone. Nezajímá je, kde je zvíře chované, od jakých lidí je, jestli je vše, jak má být. Ne, nezajímá… přesto, že taková činčila žije i 15 let…  Vy byste si koupili iphnone od pofidérní osoby? Či iphone s vadou? Či iphone, který je kradený? NE? Tak proč Vám to nevadí u toho zvířete… ???

Autor článku: Vera Weber
Fotografile a citace inzerátů: sbazar.cz, ifauna.cz, bazoš.cz