Námluvy, březost a odchov mladých
 

Námluvy:

Činčilky sexuálně dospívají obvykle kolem 4. - 5. měsíce. V této době mají činčilky hmotnost okolo 400 g – a to znamená, že ještě NEJSOU tělesně vyspělé. Oplodnění takhle mladé samičky by pro ni mohlo znamenat smrt. Samice je vyspělá až kolem 8-9. měsíce věku a při minimální váze 550g. Pokud samice dosáhne tohoto věku a váhy, je připravená jít k samci, pokud nemá ani věk a ani váhu je hazardem jí k samci dávat!


a)   říje –„estrus“ se opakuje pravidelně většinou po 35 dnech. Trvá 3-5 dní. To jsou dny, kdy je samička připravená se pářit. Poznáme to tak, že samičku chytíme za kořen ocasu a zatlačíme na papilu a mělo by být vidět, jak je samička otevřená. Poznáme to i na chování. Samičky jsou k samečkům, přítulné, a pokud spolu bydlí sameček a samička, tak sameček nahání samičku po kleci a jemným hláskem na ní „kuňká“, když se samička zastaví, tak sameček se posadí před ní, kuňká jí do ouška a u toho vrtí ocáskem (vypadá to, jako když zametá). Když už samičce dvoření stačí, vytlačí z pochvy „říjnou zátku“ - želatinový hlen, najít ho, je jako hledat jehlu v kupce sena, obvykle ho ani dlouholetý chovatel nenajde.
 


b)    páření – probíhá stejně, jako u všech savců – sameček zezadu naskočí na samičku. Páření je krátké, ale často se opakuje. Samečci se s oblibou samičkám zakusují do kožíšku na krku. Samičkám prvničkám se to většinou nelíbí a dávají to velmi nahlas najevo. Když už samička nechce, tak jako každá ženská, to dá samečkovi najevo. Po páření následuje dlouhá očista hlavně u samečka. Samička po úspěšném páření vytlačí z pochvy hlenovou zátku – „pářící zátka“, tuhé konzistence, dlouhou 3-4 cm. Většinou ho též nenajdete, protože ho samička pozře. Pokud samice nezabřezla, páření se opakuje v dalším estrálním cyklu. Pozor, u samiček - prvniček se říje může dostavit, i když zabřezla.
 


 

Nikdy se spolu nesmí spářit bílá + bílá nebo velvet + velvet kvůli letálnímu faktoru.
(letální faktor = miminka umírají v těle matky nebo brzy po porodu)
Letální faktor či obecně letální gen je takový gen, jehož přítomnost v genotypu má za určitých okolností letální následky (odumření plodu). Letální je v tomto případě zřejmě homozygotní kombinace příslušného genu.

 

Březost:

Březost trvá 111 až 113 dní (asi 16 týdnů), rodí se 1-3 mláďátka, osrstěná, s otevřenýma očima, zůstávají minimálně 8 týdnů u matky (lepší je 10 týdnů).
Jestliže samice přibírá na váze za měsíc klidně i 50 - 200g, a má zvýšenou chuť k jídlu, odmítá samce a nedostaví se říje, je činčilka skutečně březí. Samičce naroste bříško – kterého si nejde nevšimnout a kolem 90. dne březosti se jí zvětší a zrudnou bradavky. Několik dní před porodem je samička nervní, agresivní a podrážděná. Přestává i tolik jíst. Je možný úbytek na váze kolem 20g. Samce je určitě lepší hlídat. Samička by mu v těchto dnech mohla ublížit, a tak je dobré na páreček občas kouknout. Je klidně i možné, že nám vyjede po ruce, když jí budeme dávat do klece misku s jídlem. 14 dní před porodem samičce písek již nedáváme – je většinou tak kulatá, že se nemá chuť koupat. Jakmile se samička takto začne projevovat, tak je to signál pro chovatele, okamžitě vyměnit podestýlku a klidně rozmístit trochu sena po ubikaci – aby se mimča narodila do čistého. Činčily si nestaví hnízda a tak rodí do podestýlky. Březí a kojící samici dáváme jídlo i 3x denně, je potřeba, aby jedla dosyta. Posílí jí to před porodem a po porodu nebude hrozit nedostatek mléka.

a) porod: Samička ho zvládá sama. Porod trvá 1-2 hodiny, pokud se rodí více mláďat, porod se může protáhnout i na více hodin. Samice rodí buď do budky, nebo pod sedátko a nebo na dno klece - kde má dostatek místa. Většinou v noci nebo v ranních hodinách. Jako první ze samičky vychází plodová voda – samička bude na tlapkách, čumáčku a kolem rodidel vlhká. Krátce po prasknutí plodové vody dochází k porodu prvního mláďátka. Po mláďatech vychází ještě placenta – tu samička, jako každý savec, sežere. A máme MIMINKA. Pokojová teplota by se měla pohybovat kolem 20-23 stupňů, aby mláďata neprochladla. Nezapomeňte zjistit porodní váhu! Vážíme buď chviličku po porodu nebo až když samička odrodí poslední mládě anebo můžeme počkat pár hodinek, až činčilítka oschnou. Porodní váha je důležitá! Vážení si pečlivě zaznamenávejte. Važte na diitální váze je přesnější! Od porodní váhy se odvíjí další "život" mláďátka, vidíte, jestli miminko přibírá nebo ubírá. Miminko se nebojte od samice na tu chviličku (která vám zabere zvážení) vzít, samice vás zná a váš pach také. Miminko normálně vezme zpátky, nezavrhne ho. Pokud samice miminko brání, nasypte jí do misky jídlo a nějaký ten pamlsek, půjde se najíst a vy můžete vážit. Pokud miminko nezvážíte, nevíte, jestli miminko bude vůbec životaschopné. Važte činčilítka pravidelně, denně ve stejnou hodinu. Pokud miminko přibírá, je vše v pořádku a začíná růst, pokud miminko na váze ubírá, je potřeba dokrmovat (viz. níže). 

Video z porodu naší Bublinky najdete zde.

b) po porodu: Pokud nemáme odstaveného samce, tak to uděláme!!! Samečka nechte asistovat při porodu a jakmile samička odrodí poslední mládě, samce oddělte - dejte ho do menší klece a klec se samcem dejte buď do klece k samici a mrňatům a nebo těsně vedle klece samice. Tím, že samce oddělíte hned po porodu zabráníte opětovnému oplodnění samičky - samice je po porodu otevřená a plodná. Samička je otevřená, ještě 2-16 dní a tak by jí samec mohl znovu oplodnit a to nesmíme dovolit – samička je po porodu dost vyčerpaná a další těhotenství by nemusela přežít. Poté až se samička zavře můžete samce zpět vrátit k rodině.
Samička po porodu mláďata očistí – ta během pár hodin oschnou. Důležité je, aby samička v té době prcky zahřívala, proto by neměla být rušena. Většinou si mláďata zahřeje sama, pokud je mláďat více, tak do termosky uvařte vodu, obalte termosku kapesníkem a dejte jí do klece, termoska bude hřát a tak pomůžete samici se zahříváním. Bohužel podchlazení mláďat, je nejčastější příčinnou jejich úhynu.
Mláďátka se rodí plně vyvinutá – vidí, slyší, prořezávají se jim hlodáky, jsou osrstěná a jsou schopni na krátkou vzdálenost následovat mamku. Mrňata sají hned, co vidí první světlo světa. Je dobré 3. den po narození mrňat dávat do klece misku se směsí ovesných vloček a sušeného mléka – tato směs neuškodí miminkům a ani mamince, naopak je to ještě posílí. Po porodu až do doby zavření samičky nedáváme koupací písek!
c) péče o kojící samici: Samičku zvažte a váhu zaznamenejte. Uvidíte, kolik samici po porodu zbylo gramů a o kolik přišla. Je potřeba samičce v prvních dnech kontrolovat bradavky. Je totiž možné, že jí je prckové nechtěně rozkoušou. Pak je nutné samičce bradavky natírat mastí jménem Kamillosan Salbe (nejdoporučovanější krém činčilářů), pro mláďata není nebezpečný ani po pozření. V tomto případě je lepší mláďata dokrmovat uměle.
d) dokrmování mláďat: Činčilata za několik dní začínají ochutnávat pevnou stravu. Činčilítka pravidelně vážíme – každý druhý den. Pokud jsou jen 2 mláďata, tak většinou si je mamka nakrmí sama, je-li více mláďat a nepřibývají na váze, tak jak mají (40g porodní váha), tak je potřeba samičce pomoct. Koupíme mléko pro kočky (osvědčené Gimpet – CAT-MILK), rozmícháme podle návodu s fenyklovým odvarem a z injekční stříkačky dokrmujeme (po 2 -3 hodinách, kolik si prtě vezme).
e) určení pohlaví mláďat: Určuje se stejně jako u dospělých jedinců. Pokud si nejste pohlavím jisti, není nic jednoduššího, než vyfotit prcky a pak se přihlásit na nějaké fórum činčilářů a zeptat se.
U samečka – penis je kousek dál od řitního otvoru. Když se pokusíte penis vysunout, podaří se vám to, když né, držíte samičku.
U samičky – je papila přímo u řitního otvoru.
Pokud počkáte 2-3 dny, tak s určováním pohlaví to bude mnohem jednodušší. Prckové už vypadají, jako činčily a pohlaví je zde už na první pohled určitelné.
Prťata odstavujeme v 10. týdnech. To by měla vážit kolem 250 - 300g, měla by být už nezávislá na matce a dlabat pevnou potravu a naučené alespoň základy chování – koupání v písku, hlodání všeho možného a tak. V tuto dobu jsou připraveni odejít do nových domovů. A samici se dostavuje opět říje.

 


Odchov mláďat:

Přirozený – nejčastější odchov
Tenhle odchov je nejčastější a samička se postará samo o sebe, aniž bychom do toho pletli.
Samička má 3 páry bradavek. Obvykle bývají funkční jen 2 páry a někdy ani to ne. První nahmatatelný pár bradavek se nachází na bokách pod předními tlapkami. Druhý pár se nachází kousek dál od prvního páru vespod a třetí pár v tříselné krajině. Prakticky, okamžitě po narození si mimča bradavky najdou a rozdělí. Občas je možné z klece slyšet, jak mezi sebou bojují o tu nejlepší máminu bradavku.
Mláďata je důležité hlídat – hlavně váhové přírůstky a zdravotní stav. Během 3 dnů se samičce upraví tvorba mléka a pak už ho má dostatek. Proto je důležité mláďata hlídat. Pokud je miminek více, je potřeba jejich vývoj pozorovat pečlivěji. Popřípadě zasáhnout a mamině pomoct s dokrmováním.
Činčilítka vážíme 2x denně, pokud se stane, že druhý den mají nižší váhu než předchozí den, okamžitě začneme s dokrmováním umělým. Čtvrtý den by mělo být vše v pořádku. Miminka by měla začít přibírat, když ne, opět dokrmujeme.
Po prvním týdnu važte prcky 1x denně a po 14 dnech už 1x denně (pokud je vše v pořádku).
Když při ohledání mláďat zjistíte, že jsou pokousaná, nepřibývají na váze, tak je možné, že mamina má málo mléka anebo se nedostali k bradavce.
Samička může mít od prcků pokousané bradavky a kojení se brání. Samici bradavky ošetříme mastí Kamillosan Salbe a začneme s umělým dokrmováním.
Důležité je, mláďata držet v teple. Nesmí prochladnout! Proto samici sebereme veškeré poličky a větve. Necháme v kleci jen domeček, jídlo a pití. Tak samice bude muset věnovat pozornost jen mláďatům. Je důležité, aby se mláďata zachumlala do matčinýho kožíšku a tím je zahřívala. Nelekejte se, mláďata pár hodin po porodu začínávají prozkoumávat klec. Začínají šplhat, skákat, běhat a to i v noci i přes den, než je maminka naučí správný denní a noční režim. Je sranda mimina pozorovat, protože neumí hopsat jako dospělé činčily, neumí ještě správně synchronizovat zadní a přední packy. Když skáčou, skáčou všemi čtyřmi a né jako dospělá činčila nejdříve vyskočí zadníma a dopadne na přední nohy. Činčilítka po pár dnech zkoušejí taky všechno okousávat, zkoušejí, do čeho všeho se dá hlodnout, co to ta máma jí, proč olizuje kuličku v napáječce a tak. Ovšem pořádně jíst pevnou stravu začínají kolem 4-5 týdnů života. Prďolata na sebe upozorňují velmi hlasitým kvíkotem („Jsem prcek, neubližuj mi!“), když přijde mamča jim promačkat bříška a očistit prdelky. Na nás lidi reagují buď podivným kuňkáním nebo zarytě mlčí a po chvíli začnou volat mámu.

Umělý odchov
Pro umělý odchov je potřeba: Sušené mléko (štěněčí nebo kotěcí), Glukopur, heřmánkový čaj (pytlíkový stačí), injekční stříkačka nebo kapátko a budík! (je nutné mrně krmit přesně!)
Mláďata se rodí s prořezanými hlodáky a pokud mají alespoň 40g, vydrží bez mateřského mléka cca 12 hodin. A to je docela dost času najít nebo nějak rozvrhnout náhradní péči.
Začínáme s umělým dokrmováním, když samička nemá mléko, když má samice poraněné bradavky, když má samice vícečetný vrh anebo když samice během porodu zemře.
V tomto případě máte 2 možnosti:
a)   dát miminka k jiné, kojící matce
b)   uměle odchovat na injekční stříkačce (zde budete máma vy)


A)  Náhradní máma – miminka přidáváme k samici, která má 1-2 mláďata. Před „podvržením“ cizích mláďat je dobré mimina potřít (ovonět) podestýlkou z klece samice, do které hodláme mláďata přidat. Dobré je, když samici a všechny mláďata potřeme aromatickou látkou – mentol, heřmánek, potření látkou tak trochu chrání mládě před odmítnutím. Samice ho nerozezná po
čichu od svých původních miminek. A tak mají miminka větší šanci na přežití.

B)  Krmení z injekční stříkačky – pokud se nám nepodaří sehnat kojící samičku, nastupujeme my a začínáme s umělým odchovem.
Instantní mléko – nejvíce se osvědčilo kočičí mléko (Gimpet – kitty milk), psí mléko (Brit care – puppy milk) míchané v poměru 1:1 s převařenou vodou, ale je možné dávat i mléko kravské namíchané s heřmánkovým čajem (1:2). Tím se vyhneme žaludečním obtížím. Mléko by mělo mít teplotu 37-38oC. Mléko podáváme buď očním kapátkem, laboratorním kapátkem nebo injekční stříkačkou (samozřejmě bez jehly). Mléko můžeme dochutit Glukopurem. Obecně platí nové krmení – nově namíchané mléko.
Mládě držíme ve víceméně svislé poloze se vzpřímenou hlavičkou, aby dobře polykalo. Krmíme po troškách a opatrně a pomalu, aby stačilo polykat! Miminko nesmí tekutinu vdechnout či se zakuckat. Pro miminko to může být i smrtelné.
Mládě obvykle krmíme po 2 hodinách (ráno a večer), i když nemá maminku, tak i tam ho zkoušíme dávat mezi dospělé činčily (k otci nebo jiné starší činčile), které mu poskytnou potřebné teplo (kolem 27oC) a namasíruje mu bříško, aby se mrně vyprázdnilo. Dospělý jedinec je bude čistit a naučí je základům sociálního chování. Pokud nemáme jinou činčilu. Musíme to udělat sami. Navlhčíme vatový tampón a jemně podle peristaltiky (po směru hodinových ručiček) mrněti promasírujeme bříško sami. Směs můžeme časem zahustit rýžovou kaší pro kojence a přidat do směsi kapku probiotik (k zakoupení u veterináře).
Je naprosto nezbytné, abychom hlídali váhu mláděte. Pokud bude přibývat na váze, dokrmování skončíme kolem 6 týdnů, pokud vše nejde zrovna dobře, dokrmování skončíme až kolem 10 týdnů.


Čím dokrmovat:
-      Kočičí mléko – Gimpet Cat Milk (nejlepší) + fenyklový čaj (v čaji rozmíchat mlíko za tepla  ho podávat miminkům)
-      Kočičí mléko + heřmánkový odvar ( 1 polévková lžíce mléka + 2-3 lžíce heřmánkového odvaru)
-      Psí mléko – Brit Care Puppy milk + ředíme převařenou vodou 1:1
-      Kravské mléko + heřmánkový čaj 1:2
-      Kaše: 10 lžiček polotučného mléka, 7 lžiček nízkotučného tvarohu, 1lžička smetany, 1 malá lžička žloutku, 1 malá lžička oleje. + něco proti nafouknutí (není to potřeba)
Pokud se činčilítko po krmení nadouvá směs ředíme takto: 30% mléka, 60% převařené vody a 10% glukopuru.

(Tyto dokrmovací směsi jsou sestaveny společně s ostatními zkušenými činčiláři). 

Odstavení mláďat:
Mláďata odstavujeme kolem 10 týdnů. Kdy se jejich váha pohybuje kolem 250-300g.
Kolem tohoto věku už jsou schopné přijímat pevnou stravu a na matce už jsou zcela nezávislí, to znamená, že mléko už k životu nepotřebují. V tuto dobu už musí mít osvojené veškeré základní životní potřeby, jako je koupání v písku, hlodání předmětů, pití z napáječky...

 


 

Děkuji Žandě za první tři obcházky v této sekci.