Strava

Tak jako každé zvíře chované v zajetí by i činčila měla jíst pravidelně. To znamená zvolit vhodnou hodinu a to takovou, kdy se činčilky probouzejí k noční aktivitě. Je logické, že přes den si z misky vezmou jen malou svačinku, ale přes noc dávku peletek spapkaj celou. Já činčilkám dávám děnně k jídlu – seno, peletky a k pití čerstvou vodu, a to hned po písečné lázni (cca kolem 22:00hod). Činčily denní dávka granulek je jedna polévková lžíce (u březí samičky můžeme klidně přidat ještě o půl lžíce více)

Pokud nedochází k pravidelnému krmení, činčilka může nenadále onemocnět některou z nemocí trávicího traktu.
Peletky (Vitakraft, Apetit, Berkel...), seno a voda tvoří denní a tím pádem základní jídelníček činčily.
Pokud činčilka nemá s krmením žádné problémy (neobjevuje se průjem ani zácpa), tak krmení neměníme!

 

a) Granule – peletky
Petelky jsou speciální lisované krmivo, které svým složením odpovídají požadavkům činčilky.

Já osobně krmím základem, který tvoří peletky Apetit (pro činču je nejlepší téměř to nejobyčejnější) a přimíchávám na střídačku vše, co je vyobrazeno na obrázku pod tímto textem.


      

Dále je možné přimíchávat také peletky Garvo, Berkel, Apetit - New Generation, Versela Laga - Complete Chinchilla & Degu.

Samozřejmě, že každý říká něco jiného, a proto já používám to, co je osvědčené. Co určitě nedoporučuji, jsou různé směsi (všelijakých barevných "věcí" a semen) a závěsné tyčinčiky do klece (Darwin´s, Versele-laga, apod...) obsahují různé lepeniny, oříšky a olejnatá semena, směs obilí atd, prostě všechno, co by činčilky neměly vůbec. Tyto směsky budou činčilkám chutnat, ale za pár dní, měsíců se můžou dostavit jaterní problémy („kozí záda“), zácpa, která je pro činčilu smrtelná a problémy se zuby! Činčila potřebuje hlodat, tedy proto jsou granule dlouhé - tedy činčila využívá všechny zuby!!! A to je pro ni důležité! Směsi obsahují pouze malé granule, které čičnila pouze rozkousne a spolkne, tedy k žádnému obrušování zubů nedochází a tímpádem přerůstají!!! Nikdy nekupujeme krmivo pro králíky či krmivo pro hlodavce obecně! Protože morče, králík i křeček mají jiné požadavky na výživu než činčila. Když tyto barevné věci nasypete do krmítka, uděláte ptáčkům radost. Pokud toto nasypete činčile do misky, postupně ji zahubíte... 


                                

Pokud se stane, že činčilka nějaké ty granulky nechá, tak ten zbytek vyhodíme. Zvětralé peletky nejsou nic dobrého. Navíc peletky jsou uzpůsobené tak, aby činčilky při jejich konzumaci museli používat všechny své zoubky - takže si zoubky chroupáním krmiva pěkně opečovávají.
Pokud se nám zdá činčilka pohublá, nebo málo papá a nemá žádné veterinární problémy, je dobré sem tam přidat do krmiva polévkovou lžíci ovesných vloček. Ne často, abz nedošlo k zácpě. Nebo do napáječky přidat B-komplex - na 1l vody jednu tabletku - podávat podle potřeby. Činčilce se po „B-komplexu“ vrátí chuť k jídlu. A pro dobré trávení a chuť k jídlu můžeme též do napáječky přidat jablečný ocet. Jak radí i ostatní činčiláři 1x měsíčně, 1 polévková lžíce na litr vody.

b) Seno
Je další nezbytná složka potravy. Obecně se osvědčilo spíše hrubší seno s dlouhými klasy. Jemné seno se sice může dávat také, ale bude trvat déle, než ho činčilka spase. Seno musí být vždy dobře vysušené, nikdy né mokré, vlhké, a ani plísnivé. Seno, které je správně usušené má vonět příjemně loukou. Činčilkám ho vkládáme do jesliček – už z toho důvodu, aby ho činčilky nemohli kontaminovat výkaly. Je to jediná složka potravy, která by v kleci měla být pořád k dispozici v neomezeném množství.

c) Voda
Činčila by se za svůj život měla potkat s vodou jen v napáječce. Takže voda na pití patří jen do napáječky, kterou zavěsíme z venku klece. Mističky a další nádobky na vodu nejsou vhodné. Voda stačí obyčejná, která teče z kohoutku – nicméně je možné kupovat i vodu balenou nebo kojeneckou. Dále je možné kupovat i Aqua drink od Vitakraftu – obsahuje minerální látky a živiny (vhodný je v období rekonvalescence a u březích nebo kojících samiček). Napáječky bychom měli udržovat v čistotě – denně napáječku vymýt. Jakmile se v napáječce objeví řasy, je dobré napáječku pořádně vymýt a pokud je to možné, tak i vyvařit.
V době velkých veder vodu měníme alespoň 2x za den – voda se rychleji kazí a teplá.
Do napáječek patří voda – maximálně bylinný čaj! (mátový, kopřivový, heřmánkový – vždy vychlazený). 
 

Bohužel už jsem se setkala s tím, že někteří rádoby chovatelé lili do napáječky činčilkám limonády, džusy, colu a jiné. Těmito nápoji můžete činčilu zabít!!!
 

d) Minerální bloky a soli
Nesmí chybět v žádné ubikaci činčilky! Jsou důležité pro jejich zoubky a tělo. Hlodáním tohoto kamene si obrušují hlodáky a tím se vyhneme jejich přerůstání. Navíc činčilka do sebe nenásilnou cestou dostává minerály a stopové prvky. Dalším dobrým brusičem zoubků je také sépiová kost. Je sice určena spíše pro ptáky, ale činčilce neuškodí, navíc obsahuje vitamíny a minerály stejně jako minerální blok. Další preferovanou věcí je Himalájská sůl - je to minerální sůl, která zastává stejnou funkci jako sépiová kost nebo minerální kámen. Nedoporučuji bloky nahrazovat tvrdým pečivem!

e) Doplňky stravy – pamlsky:
Ovoce – jablíčko (sušené i čerstvé), šípky, sušené ovoce - švestky, hrušky, hrozinky, borůvky a brusinky, ...
Šípky - jsou plné vitamínu C a karotenu. Při vycházkách přírodou určitě naleznete nějaký ten keř růže šípkové. Koncem září se pak vydat na sběr šípků, usušit je a zajistit si tak vlastní zdroj vitamínů a minerálů pro vás i vaše činčilky na celý dlouhý rok. Šípky sbíráme od konce září asi do poloviny října, v době, kdy jsou už šípky oranžově až červeně zbarvené a tvrdé. Nahnědlé a změklé šípky nejsou ke sběru vhodné. V době zralosti obsahují šípky nejvíce vitamínu C. U přezrálých šípků hladina vitamínu klesá. Sběr provádíme nejlépe za suchého a slunného počasí. Po prvních mrazících už šípky nesbíráme, nejsou ke sběru vhodné. Plody po sběru zbavíme stopek, kališních lístků a omyjeme v teplé vodě – zbavíme je tak špíny – trusu od ptáků a broučků. Sušíme je na síťce (na kostkovaném pletivu) umělým teplem, v sušičce ovoce, při teplotě 50 - 60°C a nebo v troubě na 60-70°C asi 24 hodin. Doporučuji plody sušit celé. Správně usušené šípky mají oranžové nebo tmavě červené zbarvení, mají ovocnou vůni a svíravou chuť. Nesmí zůstat uvnitř měkké a lepivé.
Zelené krmení
– Nedáváme čerstvé zelené krmení ve velkém množství. Pár listů čerstvě utržených pampelišek činčilce nic neudělá. Zelené krmení netrháme na sídlištích, kolem silnice a ani kolem parků. Zde „tráva“ může být znečištěná od motorových olejů, výkalů od psů, různé chemie, apod.
Dále můžeme činčilce nabídnout - pampelišky, kopřivy, růže, bylinky (máta, meduňka, měsíček), sedmikrásky, heřmánku, jitrocele, lístků z jahodníku a maliníku, ostružiníku ...

Stručný přehled bylinek, které činčilkám chutnají i pomáhají:

Meduňka – celkově uklidňuje organismus. Pomáhá proti křečím břišních orgánů a při kolikách.
Máta – Užívá se při bolestech trávicího traktu, při onemocnění žaludku a při kolikách. Povzbuzuje chuť k jídlu. Dále pomáhá při léčbě ekzémů a při křečích.
Borůvka – Dodává energii, čistí krev, pomáhá při průjmech i při jiných střevních potížích. Uklidňuje organismus.
Brusinka – Je proti infekcím močového měchýře, ledvin a močových cest.
Heřmánek – Podporuje celkové uvolnění organismu, uklidňuje trávicí trakt, pomáhá proti křečím a stresu.
Goji – Kustovnice čínská – Podporuje imunitu, je zdrojem mnoha vitamínů (C, B1, B2), chrání proti steatóze (ztučnění jater).
Ostropestřec mariánský – Semena této rostliny se využívají na léčbu všech jaterních onemocnění. Činčile by se jednou za měsíc pár semínek dát, právě kvůli pročištění jater.
Aloe Vera – Využívá se hlavně u léčby ran, otlaků a tlumí bolest.

Zelenina – mrkvička (sušená i čerstvá) nebo sušená červená řepa.
Ostatní pamlsky – ovesné vločky, sušené hrachové či kukuřičné vločky, svatojánský chléb a tvrdá těstovina. Dnes máme k dispozici i průmyslově vyrobené pamlsky - třeba pamlsky od firmy Darwin´s NUTRIN Snack Immunity nebo Herbality, od firmy Vitacraft – činčilí kokteij, calcifit (jednu tabletu 1x týdně, pro doplění vápníku, nabídnout jí jako pamlsek), činčilí snack, raviolos, lofty´s, a od firmy Beaphar - Xtravital apple and carot crunch...

 

            Nějaké vyjmenované pamlsky naleznete v obchůdku činčilka.cz.

            Nevhodné je jakékoliv lidské jídlo – ořechy, slunečnice, sušenky, bombony, jiné cukrovinky, apod...