Bydleníčko

Činčily chováme buď ve v klecích v kovových klecích, voliérách nebo ve "skříňoklecích".
NIKDY je nechováme v akváriích nebo v teráriích.
Tetrarium je absolutně nevhodné! Díky nedobře větratelnému teráriu - klec se větrá rozhodně lépe než terárium se zvyšuje riziko kožní plísně (která vede k totálnímu vylysání činčily, nelze vyloučit ani úhyn), v teráriu je i logicky vyšší teplota, což je pro organismus činčily velká zátěž - nesnese vyšší teploty (je to zvíře pochzející z And, tak opravdu teplo není!), problém nastává hlavně v letních měsících, kdy je jen v bytě mnohdy 25 st., tak v teráriu bude i třeba o 10 st. více, což vede k přehřátí a opět k úhynu zvířete... Dále jsou mezi námi i tací, kteří si pořídí terárium na činčilu včetně "terarijního pozadí" které je vyrobeno z polystyrenových kuliček, potažené pískovou hmotou - tedy, až činčila se pustí do okusování pískové hmoty, narazí na kuličky, které pozře, což vede k problémům, jako ucpání střev a opět nelze vyloučit úhyn činčily.
PROSÍM, MYSLETE, NEŽ SÁHNETE PO TERÁRKU!!!!

Minimální rozměry klece pro chov činčilky jsou šířka 50cm x hloubka 50cm x výška 80cm - tímpádem platí, že činčilí klec by měla být VŽDY vyšší než širší! Mě osobně se osvědčila velká klec (101x58x80cm) od společnosti JK Animals. Tato klec se dá sehnat běžně ve zverimexech kolem 2.500,-- anebo na internetu o něco levněji. Tato klec je luxusním bydlením pro jednu činčilku za předpokladu, že ji není možné denně pouštět, ovšem pokud činčilky máte dvě a denně je pouštíte se proběhnout, tak je vhodným bydlením také. Klec (ubikaci) stačí dobře vybavit a činčila nebude mít důvod klec ničit (týká se to hlavně tolik kritizovaného plastového dna – u klece, které jsou běžně k dostání ve zverimexech). Pozor na klece vybavené plastovými sedátky, rourami, domečky apod. Činčila je hlodavec a všechno tohle do pár dní zničí. Co je horší - každý kousek plastu činčilu zabíjí! Činčila bohužel plast sbaští, což sebou nese riziko zacpání střev a úhyn! Proto, když vybíráme vybavení klece, volíme masivní dřevo. NIKDY né plast!!! 
A pokud jste kutilové, tak využijte starou skříň a činčilka může mít rázem nádhernou skříňovou voliéru - "skříňoklec". Pletivo použijeme nebarvené, negumové a neplastové. Ale obyčejné pozinkované pletivo, úplně nejlépe pletiva kostičkovaná (kostka 1,5 x 1,5 cm). Vždy pamatujte na to, že dostatek místa prospívá činčilce po stránce duševní i fyzické. Činčily chováme v pokojové teplotě – max. 25 stupňů a o vlhkosti max. 70%. Klec čistíme podle potřeby. Jako desinfekci můžeme použít octový roztok a nebo Sanytol. Sanytol není jedovatý a při olíznutí této desinfekce se činčilce nic nestane. Musela by toho vypít aspoň litr, aby jí po tom něco bylo.

Klec nikdy nesmí být na přímém slunci, v průvanu a na frekventovaném místě. Činčily potřebují klid.

Často slýchávám dotazy typu: Jak velká má být klec?
Činčiláři vymyslely vzorec: Minimálním prostorem, ve kterém lze chovat 1ks činčily jihoamerické je 0,2 m3, přičemž minimální plocha základny není menší než 50x50cm a výška není nižší než 60cm. Pro každou další činčilu je její minimální prostor násoben koeficientem 0,8.
Základní prostor pro jednu činčilu + základní prostor pro jednu činčilu násoben 0,8 = prostor pro dvě činčily.
(0,2m3) + (0,2 m3 x 0,8) = (0,36 m3)
U odstavných klecí pro mláďata je koeficient 0,6.

 


Skříňoklec                                           Klasická klec                                Kovová klec

Pamatujte na to, že činčilka potřebuje prostor! Takže platí, že žádná klec není pro činčilku dostatečně velká!
 

VYBAVENÍ:

- podestýlka - za sebe doporučuji dřevěné pelety (v kutilských potřebách se prodávají jako pelety na topení. V chovatelských potřebách pod značkou Cat´s Best Universal), hobliny a piliny nedoporučuji dávat vůbec, protože činčilkám zbytečně dráždí oči a taky se v nich tvoří více bakterií. Dalšími variantami podestýlky jsou kukuřičná drť, papírová drť anebo podestýlka Asan - funguje na bázi buněčiny, při požití se činčile nic nestane. Po namočení podestýlka nemění tvar, kapalinu a pach uzamkne – můžete likvidovat spláchnutím do WC.
- domeček - pokud máte jednu činčilku, tak normální domeček pro činčilu či králíka jí postačí, ale pokud máte činčilek více, tak si nechte uříznout pár prkýnek a baráček zbouchejte sami – rozměry: 30x25x21cm – je to baráček pro 3 činčilky
- sedátka - NE z lamina! NE z plastu! NE z dřevotřísky! NE z polystyrenu! Nechte si sedátka uříznout z masivu.
- větve - nejlépe z ovocných stromů, jako je jabloň, hruška, ale i dub, buk, bříza (POZOR NA SMOLU!!! – platí hlavně u lesních dřevin, jako je smrk, borovice, aj. Ty nedoporučuji dávat vůbec!). Pozor na peckoviny, jsou pro činčily toxické! Takže dřevo z třešně, meruňky, švestky apod. nedávat! Než dáme činčile do klece větev - nejlépe jabloň, tak větev opláchneme ve vlažné vodě a kartáčkem z ní odstraníme mech. Po té necháme větev aspoň 24h vyschnout a pak naistalujeme činčile do klece.
- miska na jídlo – hliněná, porcelánová, kameninová
- napáječka (pro jednu činčilku stačí objem 150ml), kuličková plastová nebo skleněná. Některé napáječky mají kuličky, které pohybem pouští vodu a některé mají sosáček, který pouští vodu jen tehdy, pokud činčila saje.
- seníček - NE plastový! Doporučuji klasický kovový.
- minerální blok, minerální sůl nebo sépiová kost
- vanička s pískem na písečnou koupel
- prolézačky - naleznete je v každém zverimexu a je jich skutečně hodně, tady je alespoň něco pro inspiraci – žebříčky - většinou jsou tyto věci určeny exotickému ptactvu, ale i činčilky tyhle věci rády uvítají, kmeny – duté i plněné, úkryty ze sena – je to pouze spletené seno ve tvaru roury či koule, atd...

Klec nikdy nesmí být na prudkém slunci a ani v průvanu.


Peletky - podestýlka, domeček, sedátko, mističky, napáječka, seníček, minerální sůl, minerální kámen a skleněná koupelna.