Vzkazy a dotazy

- prostor pro Vás :-)

Re: Re: :D

činčila | 24.09.2014

Mockrát vám děkuji

Sameček po porodu

Zuzka | 22.07.2014

Zdravím, chci se zeptat. Zatím to naštěstí nemusíme řešit-samička je ještě malá, ale i tak. Pořád nechápu, jak mám poznat, jestli samečka po porodu oddělit nebo ne. Když samička porodí a já zrovna nebudu doma, jak je mám pohlídat? Nebo samečka oddělit pár dní před porodem? A ještě se chci zeptat, mláďátka se váží hned po porodu jak je samice olíže? Nebo třeba po dvou dnech?
Děkuji předem

Re: Sameček po porodu

Vera, ChS Vertu Amor | 24.07.2014

Dobrý den,
ještě, než dáte samce k samici, je potřeba si uvědomit pár věcí. Samice nesmí k samci dříve než v 8. měsících a při minimální váze 550g. Dále, že březost a miminka nejsou jen radost, ale i starost.
Je potřeba počítat s tím, že né vše se vždy podaří...
Samice může zemřít březí (špatná váha, málo vápníku, cokoliv), samice může zemřít při porodu - v obou případech o miminka nejspíš přijdete. Samice nemusí mít mlíko a mimina budou závislá na Vás (a to není prča, ve dne v noci krmit po 2 hodinách). Miminka se mohou narodit nějak deformovaná, stát se může cokoliv.
Já sama jsem přišla o 2 samice, které byly březí o jednu den po porodu, atd... Jsou to bolestné ztráty. Jak pro nás, tak i pro samečka.
Další věc, máte už na miminka kupce? Jste připraveni na to, že u Vás miminka prostě zůstanou? Že budete mít rázem o klec až 2 více?
Samice před porodem jsou dle mého pozorování dvojího druhu.
Jedny samice se k samci chovají neutrálně, polehávají na dně a samce si vůbec nevšímají, pokud je samec dotěrný, tak po něm štěknout.
Druhé samice jsou nervní a samce i přes své bříško nahání a nejsou daleko od toho samci ublížit pokousat ho.
Důležitý ukazatel je váha. Já vážím činčilky každé 4 týdny (1x za měsíc) a váhy si pěčlivě zapisuji a jakmile samice začíná nápadně přibírat (o 100-200g) za měsíc více oproti normální váze je těhule. Jakmile se váha začne hýbat kolem 750-800g, samce oděluji - je to jistota, že prvnička bude mít klídek pro své prcky a eliminujeme tak nechtěné a opětovné páření a následnou březost, která může být pro samici fatální.
Miminka se rodí prakticky hned po porodu. Protože porodní váha ej důležitá pro další vývoj. Váha za 2-3 dny už může být pro miminko fatální.
Protože mimino se narodí s 30g, Vy si ho nezvážíte a třetí den má jen 24g a další den pravděpodobně zemře.
Proto je porodní váha velmi důležitá. Takže hned, klidně ještě za mokra ho máme vzít, dát na váhu, kouknout na pohlaví a šup k mámě.
Pokud se stane, že samice rodí ráno a Vy přijdete až večer z práce, tak holt zvážit hnedle, jak mimina zahlédnete.
Při vážení počítat s tím, že druhý den po narození mají mimina váhu nižší než porodní. A třetí den se váha začne zvedat, pokud né, je potřeba začít dokrmovat.

No, pořádně vše promyslete.
Pěkný den
V.W.

Re: Re: Sameček po porodu

Zuzka | 25.07.2014

Dobře děkuji..
nebojte, vím, že se má samice dát k samci až od určitého věku...
Spoustu jsem si toho již zjistila, takže.. chtěla jsem se jen dopředu zeptat, tady na tyto dvě věci.

Re: Re: Re: Sameček po porodu

Vera, ChS Vertu Amor | 25.07.2014

Tak držím palce, ať vše do budoucna vyjde... :-)

Kamarádi

Soňa | 21.06.2014

Dobrý den,
mám doma 7 let starého samečka a už dlouho si říkám, že bych mu chtěla pořídit kamaráda, jen jsem k tomu ještě nesebrala odvahu. Chtěla jsem se zetat, jestli je jedno, zda k němu dám podstatně mladšího kamaráda nebo jestli mám shánět přibližně stejně starého. Sameček bydlí v kleci o rozměrech 71 x 40 x 63 cm, byla by tato klec dostačující pro dvě činčilky? Mockrát děkuji za rady.

Re: Kamarádi

Vera, ChS Vertu Amor | 22.06.2014

Dobrý den,
pokud tedy kamaráda, tak přibližně stejně starého. Nicméně v takovém krásném věku už Vám nikdo nezaručí, že se snesou. Přece jen Váš sameček je již zvyklý na samotu a hlavně na to, že Vás má sám pro sebe.
Za sebe bych samce neotravovala přítomností druhého jedince. Pokud k němu seženete podobně starého samce, tak Vám, nikdo nezaručí, že si sednou a pokud prcka, ten může samci sednout, ale z miminka se bude též vyvíjet samec a je tam puberta, kdy se prcek stává pro staršího samce hrozbou a rozdělení se třeba nevyhnete. Proto pokud tvořit pár, tak podobně stará mláďata, pak už je to čistě o náhodě.
A žádná klec není dostatečně velká pro zvíře, jako je činčila. Platí tu čím větší tím lepší. Klec s rozměry 71x40x63cm není úplně vhodná pro jedno zvíře natož pro dvě. Klec těchto rozměrů používám jako odstavní pro mláďata...
samečkovi bych pořídila větší klec a s druhým jedincem bych neriskovala...
Pěkný den
V.

Samička a sameček

Petra | 06.04.2014

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, pokud si pořídím samečka a samičku a budu je chovat v jedné kleci, jak často nejspíš budu očekávat činčilátka? Je pravidlo, že pokud to nechám takzvaně na přírodě, a nebudu je v době říje oddělovat, bude to dvakrát do roka nebo se stane, že samička řekne ne a samečka na sebe někdy vůbec nepustí? Děkuji za odpověď.

Re: Samička a sameček

Vera, ChS Vertu Amor | 09.04.2014

Pokud si pořídíte samečka a samičku, tak musíte nejprve počítat s tím, že do 8-10. měsíců věku k sobě vůbec nesmějí.
Samice, pokud od ní chcete kvalitní miminka musí mít minimálně 550g a věk 8-10.měsíců a samec minimálně 500g a 8-10.měsíců.
Z kraje prvního půl roku co budou spolu miminka spíše neočekávejte. Velmi záleží na samotném páru, dky samice usoudí, že na sebe samce pustí a budou první činčilata. Některá samice na sebe nechá skočit samce až třeba po roce společného žití, jiná ho nechá po půl roce. První mimina rozhodně nenechávat na přírodě. Jakmile samice odrodí okamžitě samce oddělte. Samice bude sama vyjukaná z toho, co se jí to stalo a ještě do toho odhánět otravného samce by jí jako prvničce nepřidalo. Stalo by se že by se na mimina vyprdla a vy o mimča přišla. Navíc některé samice prvničky jsou vůči samců hodně agresivní a může se stát, že vám samce pěkně zrube, bohužel tento záchvat zuřivosti se může přenést i na mimina. Takže určitě při prvním vrhu samce oddělit a přidat ho po 16-18. dnech od porodu, když je samice zavřená a další říji již nechte na samici.
Další věc, pokud se stane a samice zabřezne hned po porodu, takže sotva dostavíte první mimina budete mít druhé, tak je dobré samce odstavit i na půl roku. Samice po 2 porodech za sebou jsou velmi unavené a není vyjímek, že to samice nemusí zvádnout. Některé samice umí zvládnout 3 vrhy za rok, což je pro ně většinou fatální, a proto je člověk musí hlídat. 2 vrhy do roka a dost. Každým porodem a nedostatečným odpočinkem je samice ohrožená na svém životě.
A samozřejmě počítejte i s tím, že samice řekne, jsi kámoš nebudeš nikdy víc a miminek se dočkat také nemusíte.
A poslední, zásadní věc - činčila za rok může mít až 6 miminek, víte, jak je udáte? Je potřeba vzít v úvahu, že o činčilky, které nepocházejí z chovů a nemají rodokmen, končí často ve zverimexech, jako nechtěné... :-(
Dobře si rozmyslete, do čeho jdete. Ono odchov miminek není jednoduchá záležitost...
Sama jsem několik miminek dokrmovala, protože samice zemřela, sama jsem přišla o několik miminek a můžu Vám říct, že pak z toho člověk nemá ani špetku radosti...
V.

dnesni cincilaci

Misa | 18.03.2014

teda ti jsou ale krásní :).posilame pozdrav z Kladna, nas Vernon nam pekne roste i pomalu pribira. Pridala jsem dalsi foto + videa na https://vernon1.rajce.idnes.cz/.

<< 4 | 5 | 6 | 7 | 8 >>

Přidat nový příspěvek