Činčilí zbarvení
 

Neboli barevné mutace.
Jako každé zvíře v lidské péči, tak i činčila prošla změnou částí genetických kódů a postupem času se objevilo několik barevných mutací.

Dnes rozeznáváme tyto barevné mutace:

Standard Grey – je standardní šedá barva
Bílá – Wilson, Černá – Ebony, Béžová – Beige, Stříbrná – Silver,  Hnědá – Brown, Fialová – violet, Safírová – sapphire

+ další jejich křížení (TAN a TOV)
Nejvzácnější činčily jsou Royal Persian Angora, Blue Diamod, Blue Slate a Gold Bar.


Základní barevné mutace:
Standard Grey – Tato barva je nejrozšířenější. Tato mutace má tmavá záda (tmavě šedá až do černa), boky má modrošedé, bříško bílé a jasně značené. Má černé oči a černé uši. Jsou základem pro chov, protože všechny další barevné mutace se s nimi mohou křížit, a tak se zaručuje kvalita chovu. Chovají se v těchto barvách – střední, středně tmavý, tmavý a extra tmavý. Světlé zbarvení se příliš neobjevuje.
Wilson White – Bílá, stříbrná či stříbřitě bílá barva kožíšku, černé uši a oči. Může se klidně objevit i černý proužek na ocásku. Většinou se činčily rodí se standardními znaky a vznikají mutace Mosaic, White silver mosaic a Silver.
Black Velvet – Hlava a záda činčily mají lesklou černou barvu, boky má světlejší šedé, bříško je bílé nebo stříbrné, oči jsou černé až šedé a uši také. Specifické znaky pro tuto mutaci jsou: černé proužky na packách a černá maska na obličeji. Srst je jemná a sametová (velvet=samet). Běžně se vyskytují 4 odstíny – extra světlý, světlý, středně tmavý a tmavý.
Beige (blond) -
a)   Beige Homo – barva srsti je výrazně světlá, bílé bříško, světle růžové uši a červené oči.
b)   Beige Hetero – barva srsti je tmavě až světle béžová, bílé bříško a červené až rubínové oči. Tlapky má světlé (růžové) a růžové uši. Čím víc má činčila gen dominantnější, tím je světlejší.
Tuto barvu dělíme dál na:
Dark Beige (pastelová béžová) – barva kožíšku je béžová, až hnědá, bříško je bílé, oči červené až do hněda a růžové ouška.
Medium Beige (středně tmavá, béžová) – srst je béžová, má bílé bříško, oči jsou červené a ouška jsou růžové.
Light Beige (Pearl) – srst je krémová anebo světle béžová s bílým bříškem, oči jsou červené, uši růžové.
Ebony – srst je černá, uši a oči také. Nemají bílé bříško.
U této mutace nehrozí letální faktor, tudíž můžeme jedince křížit mezi sebou.

a)  Ebony Homo – srst je onyxově černá, bříško také. Oči a uši jsou tmavé. Zde můžeme používat název Extra Dark Ebony. (úplně černá činčila)
b)  Ebony Hetero  - srst je spíše šedá, bříško je též šedé. (Velmi se podobá barvě standard.)
Ebony Light – srst je tmavě šedá, bříško a boky jsou světle šedé.
Ebony Medium – srst je tmavě šedá s černými zády a kořenem ocasu. Boky jsou šedé a bříško je tmavě šedé. Oči má černé a ouška šedá.
Ebony Dark – srst je celočerná, bříško a boky jsou o něco světlejší. Oči a uši jsou šedé až do černa.
Ebony Extra Dark – srst je onyxově černý a to úplně všude. Oči jsou černé a ouška jsou šedá až do černa. Tato barevná mutace je opticky stejná, jako Ebony Homo.
Blue Slate – srst je šedomodrá, na obličeji má černou masku, bříško má bílé, oči jsou černé a uši šedé. S touto mutací se pojí letální faktor.

Recesivní mutace:
Afro Violet – srst je fialově šedá, oči černé, uši šedofialové. Celkově bývají drobnější oproti ostatním mutacím. Obecně platí, že světlejší zbarvení jsou spíše vyjímkou a tím pádem jsou vzácnější, než tmavší zbarvení.
Standard + violet = miminko standard, nositelem genu violet (VC).
Sapphire – srst je šedá, s nádechem do modra, bříško je bílé, oči tmavě modré až černé a ouška jsou u hlavy růžová a přecházejí do šedomodra.
Standard + sapphire = miminko je standard, nositelem genu sapphire (SC).
Gold Bar – srst je zlatavá s bílou podsadou a bílým bříškem. Oči jsou tmavě červené nebo černé. Tato mutace se dá vyšlechtit jen z genových zvířat. Pokud ho zkusíte zkřížit se standardem, budou miminka opět jen standard.
Royal Persian Angora – srst je dlouhá (kolem 6 cm) a jemná. Na tvářích a ocásku je srst dlouhá až 8 cm. Barevně se vyskytují ve standardním, béžovém, černém, růžovobílém a bílém zbarvení.
Charcoal – velmi se podobá odstínu Ebony Light. Ovšem tato mutace má nádech hnědé barvy.
Deutsch violet (německá fialová) – srst je tmavě fialová a má nádech do modra.

Kříženci – míchání základních barevných mutací:
Kříženci Standard Grey – je základem jakékoliv barevné mutace. S touto mutací lze křížit kteroukoliv jinou barevnou mutaci.
Kříženci Bílé
a)   White Silver – srst je šedivá, bříško bílé, skvrny přecházejí do mozaiky. Uši jsou šedé, oči jsou černé a ocásek je šedý.
b)   White Mosaic – srst je bílá s jasně ohraničenými černými a šedými fleky. Bříško musí být vždy bílé. Oči jsou černé a uši jsou šedé.
c)   Silver Mosaic (White silver mosaic) – srst je bílá s fleky po celém těle. Mozaika bývá rozpitá, není dobře viditelné, kde končí jeden flek a kde začíná druhý. Fleky nejsou ohraničené. Oči má černé a ouška šedá.
d)   Silver – srst je stříbrná, bříško je bílé, oči má černé a ouška jsou šedá.
e)   Pink White (Golden Mosaic, Brite Mosaic) – beige + white. Srst je bílá s nádechem růžové. Oči mají červené a ouška růžová.
f)    White TAN – white + TAN. Srst je bílá s béžovými fleky. Bříško je bílé. Oči jsou červené a uši jsou růžové. Tento kříženec může mít 4 stupně zbarvení podle odstínu Ebony.
g)   Beige White Mosaic – white mosaic + beige. Srst je bílá s jasně ohraničenými béžovými fleky. Oči jsou červené a ouška růžová.
Kříženci Beige
a)   Light  TAN – beige + light ebony. Srst je béžová. Záda, boky a bříško jsou světle béžové. Oči jsou červené a uši růžové.
b)   Medium TAN – beige + medium ebony. Srst je tmavě béžový. Boky a bříško jsou světlejší. Oči jsou červené a ouška růžová.
c)   Dark TAN – beige + dark ebony. Srst je hnědá s prosvítající světle hnědou barvou. Oči jsou červené a ouška jsou růžová.
d)   Extra Dark TAN (CHOCOLATE) – beige + extra dark ebony. Srst je čokoládově hnědá po celém těle. Oči jsou červené a ouška jsou hnědorůžové.
Kříženci Velvet (TOV)
a)   Brown velvet – black velvet + beige.
Srst je na hlavě a zádech tmavě hnědá, boky jsou světlé. Bříško je bílé a výrazně ohraničené. Na obličeji má masku. Oči jsou červené a ouška jsou růžové.

b)   TOV White – black velvet + white. Srst je bílá na zádech může být šedá s přechodem do bílé, bříško je bílé. Na obličeji má velvetí masku, můžou, ale i nemusí se objevit proužky na packách.
c)   TOV TAN – black velvet + TAN (beige + ebony). Srst je leskle hnědá na zádech a na hlavě. Na obličeji má velvetí masku. Boky jsou hnědé s přechodem do béžové, bříško je béžové. Oči jsou červené a uši jsou růžové.
d)   TOV White Ebony – black velvet + white ebony. Srst je bílá se znaky velveta. Záda mohou být šedá s přechodem na bokách do bílé. Není vyloučen ani výskyt šedých a černých fleků.
e)   TOV White Pink  - black velvet + pink white. Srst je bílá se znaky velveta. Záda mohou být béžová až hnědá, bříško bílé. Oči jsou červené a ouška jsou růžová.
f)    TOV White Violet – black velvet AVC + white AVC. Srst je bílá s velvetími znaky. Na tlapkách se můžou objevit fialové proužky. Záda jsou fialová s přechodem na bokách do bílé, bříško také bílé. Oči jsou černé a ouška šedá.
g)   TOV Ebony – Black velvet + ebony. Srst je leskle černá – hlavně na zádech a hlavě a na obličeji je typická velvetí maska. Na bokách je tmavěšedá barva, bříško je šedé. U světlých jedinců jsou vidět světlé boky a tmavé proužky na tlapkách. Oči jsou černé a ouška jsou šedá.
h)   TOV Violet – black velvet + violet. Srst je tmavá, fialovošedá. Na obličeji maska. Boky jsou světle fialovošedé a bříško je bílé. Oči jsou černé a uši šedofialové.
i)     TOV Sapphire – black velvet + sapphire. Srst je šedá a lehce namodralá na hlavě a na zádech. Na obličeji maska. Na bokách barva přechází v bílou. Bříško je bílé také. Oči jsou černé a uši namodralé a přechází do růžové.
Kříženci Violet
a)   Violet White – violet + white VC. Srst je bílá a po celé tělo má poseté fialovými fleky. Oči jsou černé a ouška jsou fialovošedá.
b)   Violet Ebony – violet + ebony AVC. Srst je fialovočerná po celém těle. Oči jsou černé a uši jsou šedofialové až černé. Violet Ebony má 4 stupně odstínu, podle zbarvení Ebony.
c)   Violet Beige – violet + beige AVC. Srst je světle béžovofialová. Bříško je bílé. Oči jsou červené a uši růžové.
d)   Violet TAN – violet + TAN (beige + ebony + AVC gen). Srst můžebýt jak tmavě béžovofialová, tak světle béžovofialová. Vždy má tmavší záda než boky a bříško. Oči jsou červené a uši jsou růžové. Violet TAN má 4 stupně odstínu podle zbarvení Ebony.
e)   Violet White Pink – violet + pink white AVC. Srst je bílá někdy s nádechem do růžova. Konečky chlupů bývají nafialovělé. Bříško je bílé. Oči jsou červené a uši jsou růžové s modrým nádechem.

Kříženci Sapphire
a)   Sapphire White – sapphire + white SC. Srst je bílá s nádechem do modra. Bříško je bílé. Oči jsou černé a ouška jsou namodralá až růžová.
b)   Sapphire Ebony – sapphire + ebony SC. Srst je tmavá a modrošedá. Záda jsou modročerná, boky a bříško jsou modrošedé. Oči jsou černé, uši jsou namodralé až růžové. Sapphire Ebony má 4 stupně odstínu podle zbarvení Ebony.
c)   Sapphire Beige – sapphire + beige SC. Srst je modrobéžová. Oči jsou černé a uši jsou namodralé až růžové.
d)   Sapphire White Mosaic – sapphire + white SC. Srst je bílá s modrým nádechem. Po celém těle se vyskytují modrošedé fleky. Bříško je bílé. Oči sjou černé. Uši jsou namodralé až růžové.

Další barevné mutace:
a)   Blue Diamond (Ice Blue – ledově modrá a nebo také Violet Sapphire) – standard SC/AVC + standard SC/AVC.
Srst je světle modrá, na bokách přechází do bílé. Bříško je bílé také. Oči jsou modré, černé nebo načervenalé. Uši jsou namodralé až růžové. Z této mutace mohou být vyšlechtěny další barevné mutace – ebony diamond, beige diamond, ebony diamond, white diamond, pink white diamond...


Další mutace:
a)   Dwarf – recesivní mutace. Jedná se o zakrslou mutaci. Je o polovinu menší, má kratší tlapky a ocásek než činčila lanigera. Váží kolem 300 – 450 g. Odchov této mutace je velmi náročný, doporučuje se křížit samičky DC (nositelka genu Darf) se samečkem Darf.
b)   Rexfell – jedná se o činčilu, jejíž srst je po celém těle vlnitá. Chlup je po celé délce vlnitý, nikoli rovný.

 


      1. Black Velvet                  2. Standard Grey (polsko-dánská linie)         3. Extra Dark Ebony
       4. White Ebony                              5. Dark Ebony                                6. White Silver Mosaic

                                             

ZKRATKY
TOV - Touch Of Velvet – sametový dotyk
- alespoň jeden z rodičů má v sobě gen mutace Velvet (Black - Brown)
BDC – Blue Diamond Carrier
- alespoň jeden z rodičů má v sobě gen mutace Blue Diamond
RPAC – Royal Persia Angora Carrier
- alespoň jeden z rodičů má v sobě gen mutace Royal Persia Angora (dlouhosrstost).
RC – Rexfell Carrier
- alespoň jeden z rodičů má v sobě gen mutace Rexfell (vlnitá srst)
GBC (GB) – Gold Bar Carrier
- alespoň jeden z rodičů má v sobě gen mutace Gold Bar (zlatavá srst)
DC – Dwarf Carrier
- alespoň jeden z rodičů má v sobě gen mutace Dwarf (zakrslá činčila)
EC - Ebony Carrier - nosič genu Ebony
- alespoň jeden z rodičů má v sobě gen mutace Ebony (gen se projeví se v další generaci)
VC - Violet Carrier - nosič genu Violet
- alespoň jeden z rodičů má v sobě gen mutace Violet (gen se může projevit při křížení s Violet či VC v další generaci)
SC - Sapphire Carrier - nosič genu Sapphire
- alespoň jeden z rodičů má v sobě gen mutace Sapphire (gen se může projevit při křížení se Sapphire či SC v další generaci)
VC/SC - Violet-Sapphire Carrier - nosič genu Violet i Sapphire
- jeden z rodičů má v sobě geny mutace Violet a Sapphire, případně jeden má gen Violet a druhý Sapphire (křížením s Violet či Sapphire popř. s VC, SC nebo VC/SC se může daný gen projevit v další generaci)
DVC - Deutsch Violet Carrier
- alespoň jeden z rodičů má v sobě gen mutace Deutsch Violet
TAN
- spojení béžové a ebony barvy = beige ebony.


SRST

Srst činčily tvoří chlupy. Z jedné cibulky vyrůstá až 90 chlupů. Proto má činčila výjimečně hustou a jemnou srst. Mezi těmito jemnými chloupky vyrůstají chlupy delší a pevnější, říká se jim ostny (podpěrná korunní srst).

Části srsti:

Srst činčily se zkládá z:
Kořenová část
Spodní zóna – není v srsti vidět, překrývá ji barva závoje, která je výraznější.
Stužka – má vliv na vzhled kožešiny
Závoj – kryje stužku, mezi nimi musí být viditelný přechod z barvy na barvu
Činčilí srst na bříšku se skládá pouze ze spodní zóny a stužky.

               

Informace pro tuto sekci jsem čerpala z https://www.cincilkyzvetrni.eu/.