Písečná koupel

Koupání je pro činčilku velmi důležité, zabraňuje tím plesnivění kožíšku a vzniku bakterií a jiných nečistot. Rochněním v písku si činčilka kožíšek čistí. Jde o písečnou koupel NIKOLIV o koupel vodní. Vyvarujte se namočení činčily – činčila by se za svůj život měla potkat s vodou jen v napáječce! Jakékoliv namočení činčily do vody, pro ni může znamenat zápal plic a následnou smrt.

      Já osobně koupu činčilky před jídlem. Než dostanou dlabanec, nechám je vykoupat (30min - 1 hodinu), pak jim koupací nádoby seberu. Samozřejmě můžete nádoby s pískem činčilám v kleci nechávat, ale pak je potřeba písek měnit denně, protože ho činčilky použijí, jako záchodek a ne, jako koupelnu. Moje činčilky se koupají v hranatém akvárku, keramické misce či v šuplíkách od staré lednice. Činčily s pískem nadělají méně nepořádku, takže platí - čím vyšší stěny koupelny, tím líp pro nás. Další varianty koupelen jsou: kulatá a hranatá akvárka, kočičí záchody, dřevěné speciální koupelny pro činčilky, plastové činčilý koupelny, keramické či hliněné květináče, plastové šuplíky z lednice, zavírací kyblíky s otvorem, atd... Dá se využít prakticky cokoliv. Písek se nasype do nádoby, do které se činčila vejde, ve 3 cm vrstvě.
     Písek zakoupíme rovněž v chovatelských potřebách. Je třeba koupit PÍSEK PRO ČINČILY a ne nějaký jiný, bohužel jsem se setkala s tím, že místo písku pro činčily lidé kupují třeba ptačí písek, který je levnější, ale pro činčilu nepoužitelný! Písek je třeba vyměňovat. Každý týden písek přesívám (pokud není pročůraný, tak je zbytečné dávat nový), když čistím ubikace, 1x za měsíc, tak vaničku s pískem celou vysypu a písek úplně vyměním. Pokud si chcete být jisti, že činčilý kožíšek bude 100% zdraví, přidávejte preventivě (1x měsíčně) do koupacího písku FungiStop. FungiStop je nažloutlý písek, který je potřeba nasypat do písku pro činčily. (Zakoupíte ho buď v chovatelských potřebách nebo na internetu). V případě nutnosti - podezření na plíseň, dávejte FungiStop denně do vždy čistého písku, pokud neurčí veterinární lékař jinak.
Březí samici se bere písek cca 14 dní před porodem. A po porodu počkat 14-20 dní a pak jí písek dopřát (Samice je po porodu otevřená a mohlo by dojít k onemocnění rodidel a zanesení bradavek – nemožnost kojení.).